Фазан звичайний, подільський

IMG_1410 Наше знайомство із мисливськими клубами Хмельниччини (початок – у статті  «Олень, фазан и дикий кабан» ), невдовзі, а саме через два тижні, мало своє продовження. Я був запрошений мисливцями-членами клубу «Золотий фазан» на, як це не дивно, полювання на фазана. Будучи більше любителем нарізної зброї та полювання на звіра відповідно, я все ж вирішив, що трохи різноманітності не зашкодить, а разом з тим  непогано буде згадати «гладкий» свій досвід. Я здобув його ще в дитинстві за допомогою і під чуйним керівництвом свого дідуся і його ІЖа (тоді діапазон дичини був великий, але запам’яталися чомусь куріпки).

Згіно з запрошенням, планувалося полювання на фазана двох видів. Починаємо з Садковий: птахів випускають на номери, розташовані віддалік, а друга серія – це звичайне польове мисливство на фазана, вже наявного в природі. Звідки він у природі Хмельницької області? Дуже просто – це і спеціально випущені на волю фазанчики, які підросли, вони зазвичай не мігрують і тримаються території, на якій їх випустили. Це також і ті щасливчики, за якими велося полювання, але дріб лише погладив їх, а то й пролетів повз метрах в десяти (це вже якийсь мисливець був присутній при процесі). Таких теж чимало, і працівники клубу ставляться досить спокійно до цього факту, бажаючи все ж вносити свій внесок у природу, а не шалено її розкрадати, як це робилося при Союзі.
IMG_1394Приїжджаємо в господарство і відразу ж потрапляємо в атмосферу полювання. Поруч з мисливською «Колибою» прив’язані і дуже турбуються дві собаки: ЗСЛ Кедра і Епаньол бретон Джоллі. Сьогодні – їх день, їм належить важка робота.

Заходимо в ресторанчик і зустрічаємося з членами клубу. На відміну від собак, вони абсолютно розслаблені: п’ють каву, розповідають байки і чекають сніданку. Таке полювання для всіх присутніх (сьогодні – тільки члени клубу та їхні друзі) – не вперше. Рушниці попередньо оглянуті і змащені і, звичайно, теж поводяться спокійно.

IMG_1386

Легко поснідавши шурпою з кабанини, грибами, рибою, домашнім салом і кока-колою, висуваємося на місце полювання. Це велике поле, оточене переліском, в центрі якого невелика посадка. Саме в ній вже споруджений курінь, з якого буде подаватися на постріл птах.

Ретельний інструктаж головного єгеря, обговорення штрафів за стрілянину по сусідах і іншу неспортивну поведінку, і, нарешті, розходимося по номерах, Їх 7, на відстані метрів 70 один від одного. Звучить команда «Пильнуй» … .. Полетіли перші птахи.

Хто бував на полюваннях такого плану – той зрозуміє мою думку. Це, звичайно, розстріл. Він більше схожий на спортинг, ніж на живе полювання по перу, але в цьому і його принадність. Садкове полювання на фазана вимогливе до якості вашої стрілецької підготовки. А якщо таке відсутнє – допомагає його придбати. Моя неймовірна майстерність допомогла мені добути в цілому, двох з десяти птахів, які летіли на мене (рушниця Beretta urika) Мій друг, до речі, мисливець із 20-тирічним стажем, добув зі своєї 127-річної горизонталки Auguste Francotte 12 кал. близько 5 фазанів, причому чомусь виключно птахів (ось вже радість таксидермістові!) А один з наших, майстер по спортингу, як він не старався мазати – менше восьми птахів у нього добути не вийшло (рушниця Caesar Guerini Forum Impact).IMG_1401

Не можна сказати, що вирощений в неволі фазан має підвищену спритністю, але, тим не менш, злітає він справно, і, взявши висоту, знай собі літає хаотичним способом, що додає інтригу, оскільки фазан, що вилетів спочатку на дальній від вас номер, цілком може дістатися і вам. В цілому було випущено 100 фазанів, з яких так чи інакше ми добули 80 птахів, а двадцять, до найбільшої радості головного єгеря Анатолія, поповнили фауну Хмельниччини.

Що стосується міцності фазана на рану – впродовж всього полювання неодноразово надходили скарги на те, що фазани літають в бронежилетах, що це – особлива мисливськостійка порода і тому подібні цінні зауваження натураліста. І справді, часом думаєш, що ти в нього навіть не потрапив, як фазан раптом йде на зниження, опускається на землю і чекає собаку, так як летіти вже не може. Наприклад, на нашому полюванні один з підранків, вилетівши з трави, злетів у повітря, зупинився в одній точці … .і каменем звалився на землю бездиханний.IMG_1422

Взагалі, на кожному полюванні є місце курйозів, і наше не стала винятком. Один цікавий фазан прийняв таке рішення, що бути як усі – для нього ганьба, і, вилетівши з садка, тут же сів на дерево, що стоїть прямо біля столика з бутербродами, чаєм і медом. І як його не залякували, як не трясли дерево – категорично відмовився його залишати (як бачимо, і у курок іноді зустрічається інтелект).

Відстрілявши цих 100 фазанів – переходимо до більш «мисливського» полювання і переміщаємося в так звані «Пархомівці -2», на полі з розрахунковою кількістю фазана понад 300 птахів. Тут все всім зрозуміло: шикуємося напівкруглою шеренгою і просуваємося вперед неспішними переходами метрів по 10, йдучи човником і спостерігаючи за собаками.
IMG_1424

У Пархомівцях-2 все пішло як по маслу: той щасливчик, біля якого собака завмирає, махаючи хвостом – підкидає рушницю … і через кілька секунд добуває фазана, який вилетів (або його добуває ваш сусід по ланцюжку). Це – чистий адреналін, адже ніколи не знаєш, в який бік вилетить пташка, іноді вона летить просто тобі в обличчя. Мій сусід по шерензі, відомий своїми досягненнями на стенді, не схибив жодного разу і добув близько 10 птахів (рушницю Benelli Vinci). Мені пощастило менше, але свої п’ять фазанів я взяв, правда зробив двох підранків, які пішли в очерет (їх підібрала і принесла наша лайка). До слова, з цього полювання ми зробили висновок, що 2 собаки на 11 стрільців – це дуже мало, а достатньою кількістю було б 5-6 собак. Адже ми з вами добре знаємо фазана як професіонала з приховування свого місцезнаходження. Він не виявляє себе, поки на нього не наступиш, і без собаки на такому полюванні дуже важко. Тому рекомендую тим, хто поїде на фазана в Пархомівці – брати свою лягаву, спанієля, лайку, і т.д. і отримувати задоволення в повній мірі.

IMG_1436

У загальній складності, ми взяли 80-90 дорослих фазанів за досить нетривалий час полювання (півнів і курочок приблизно порівну). Стріляли і з двостволок, і з напівавтоматів, номер дробу – в основному 5-й, який зарекомендував себе краще інших по фазанові. До речі, якщо ви новачок – то для полювання на фазана з-під собаки я б порадив вам швидше напівавтомат: у полі іноді не вистачає третього пострілу.

Зібравши птахів і собак, ми прибули на базу, де столи вже ломилися від гарячих і холодних страв, і тріщали дрова в мангалі. Деякі з відстріляних птахів були тут же замовлені нами до приготування, інших нам обскубли і очистили від нутрощів, і вони пішли в багажник.

Говорячи про відчуття від полювання … А що говорити зайве? Ми втомилися, наша машина забита фазаном. Пройшовши багато за день, ми звільнилися від зайвих патронів, зайвої ваги і зайвих стресів минулого робочого тижня. Гарне полювання дозволяє добре відпочити, в першу чергу, морально, і розрядитись. Той, хто його скоштував – не проміняє на нічні клуби, бари та інші сумнівні речі. Прийдуть вихідні – він знову візьме свою стару улюблену рушницю, вірного пса, кілька хороших друзів. І піде у рідну для кожного чоловіка стихію – дику природу.

Олексій Римар.

Переглядів: 6,669